Jdi na obsah Jdi na menu
 


Informace rodičům 16.9.

18. 9. 2016

16. září 2016

Milí rodiče,

školní rok se nám pěkně rozjel, skoro jako na bruslích J. Bruslení většinu dětí hodně baví a nechce se jim končit. Pokaždé jsou rozdělené na tři skupiny, o každou se starají jeden nebo dva trenéři. V každé skupině je tak max. 14 dětí. Kromě trénování bruslařských dovedností hrají také různé hry (na párek v rohlíku, na pavouka a mouchy…). V úmorném vedru to bylo minulý týden náročnější, ale trenéři hlídaly dětem pitný režim a pravidelně je posílali napít. Zvládli jsme také nečekanou situaci, když v našem bruslícím prostoru bylo mimořádné cvičení hasičů. Popošli jsme o kus dál až k Freestyle parku, kde děti s trenéry využily parkoviště a část cyklostezky. Nakonec děti naložily na záda batohy s botami a po cyklostezce jsme se vydali k nádraží – na vlastních bruslích překonali všichni přes kilometr dlouhou vzdálenost a vlak nám neujel. První velkou bruslařskou zkoušku tak máme za sebou J.

Nově jsme si také zavedli sebehodnocení po každé hodině. Děti si po skončení hodiny vybarvují smajlíky v jednoduchém minidotazníčku. Ráda bych je tím přivedla k většímu uvědomění si vlastního podílu na učení přímo ve škole. Uvidíme, jak dlouho nám to vydrží a k čemu nás to dovede J. Na konci týdne si dotazníček děti odnesou domů spolu se zapsanými známkami v ŽK, abyste do něho mohli nakouknout i doma.

Po prázdninách jsou děti ještě hodně upovídané, ale pěkně pracují ve skupinkách.

Co jsme zvládli:

ČJ – zopakovali jsme si dělení hlásek na samohlásky a souhlásky, nově jsme se je naučili také graficky označit (X – souhláska, O – samohláska)
- napsali jsme první diktát, nedopadl špatně, ale i přes možnost kontroly podle učebnice chybělo či přebývalo dost čárek, háčků … (celkově se po prázdninách dětem do psaní moc nechce L)
- každý ze třídy vytvořil si vytvořil vlastní „portrét“ – vystřiženou postavičku s informacemi o sobě (i tady jsme procvičili psaní vět)
- podobný portrét jsme potom vytvořili i při čtenářské dílně pro postavu z knížky
- v malých skupinkách jsme si povídali o svých prázdninových suvenýrech a prázdninové četbě
- pracovali jsme s první kapitolou z Macha a Šebestové, napsali svá přání kouzelnému sluchátku, vyzkoušeli si, jaké to je, hledat něco bez brýlí

M – pracujeme s násobilkou – kromě počítání příkladů jsme také řešili slovní úlohy na násobení (u slovních úloh je důležitý pouze jakýkoliv záznam řešení – může to být příklad, obrázek apod. – a odpověď)
- podrobněji jsme zkoumali násobilkovou tabulku, hledali jsme v ní čísla, která tam vyskytují právě jednou, dvakrát, třikrát…
- ve skupinkách děti vyřešily úlohy ze stran 6 a 7

AJ – dobře už se známe s postavami z angličtiny Happy Street
- zopakovali jsme si barvy, trénujeme zároveň i jejich psaní a čtení
- na webové stránky do záložky Angličtina jsem dala odkazy na volně stažitelné materiály k učebnici Happy Street 1  (s některými jsme již pracovali ve vyučování, než nám dorazí nové učebnice - už jsou objednané J)

Prv – naším tématem byla doprava a bezpečnost, připomněli jsme si dopravní značky, roztřídili je do skupin (výstražné, zákazové, příkazové, informativní)
-  ve čtvrtek na děti čekaly zkoušky ze znalosti základních dopravních předpisů pro cyklisty, chodci i bruslaře, za jejich zvládnutí získávaly razítka do „Dopravního průkazu“
- za odměnu jsme se pak při čtení pobavili u názvů dopravních značek převedených do školního prostředí v podání Jiřího Havla

VV – pečlivě jsme vybarvili obrázky podzimního listí, rozstříhali a skládáme si z nich barevnou mozaiku

Co nás čeká příští týden:

M – počítání obvodů a obsahů ve čtvercové síti, krychlové stavby
- odhalíme postup písemného sčítání (učebnice do str. 10)

ČJ – opakování tvrdých a měkkých slabik (učebnice do str. 15)
- na čtvrtek nezapomeňte knížku na dílnu čtení

AJ – číslovky do 10 (i se čtením a zápisem), jednoduché rozhovory (Hello; What’s your name?; I’m Jack.; Who‘ s this?; How are you?)

Prv – pozvolna zahájíme pátrání po zajímavostech Vraného

… a v úterý a v pátek závěrečné bruslení

 

Další informace:

- hojně děti využívají možnost nákupu dotovaných mléčných výrobků

- Malý průzkumník přírody – doporučuji nový zájmový kroužek, který začíná v říjnu (více informací a přihlašování na www.zsvrane.cz)

- do 30.9. mají děti možnost se zaregistrovat do letošního ročníku Logické olympiády (více informací na webu školy nebo přímo www.logickaolympiada.cz, odkaz najdete i na třídních stránkách), soutěž je rozdělena do různých věkových kategorií

- prosím o doobalení učebnic

- v pondělí už by všichni měli mít ve škole kufřík na VV

- kdo chce, může si do školy zase přinést polštářek

- připomínám úhradu bruslařského kurzu na účet školy do 23.9.

 

Pro tentokrát je snad vše, hezký týden

Markéta Pézlová